Obhájce
Obhájce je právní zástupce osoby, proti které se vede trestní řízení. Jeho úkolem je poskytnout této osobě všestrannou právní pomoc. Obhájce tedy zejména dbá na to, aby v průběhu celého řízení byla ve prospěch obviněného využita všechna práva a prostředky obhajoby, které zákon poskytuje, a aby obviněný nebyl krácen na svých právech.
Obsah
Pojem obhájce
Právo obviněného mít obhájce a radit se s ním o způsobu své obhajoby je důležitou součástí práva obviněného na obhajobu. Jde o tzv. formální obhajobu. Obhájce je samostatným subjektem trestního řízení, vystupuje jménem obviněného a jedná s jeho souhlasem.
Trestní řád[1] uvádí, kdy advokát nesmí být obhájcem obviněného. Je to ten advokát, proti kterému bylo nebo je vedeno trestní stíhání, a v důsledku toho v řízení, ve kterém by měl vykonávat obhajobu, má postavení obviněného, svědka nebo zúčastněné osoby. Obhájcem nemůže být ani ten advokát, který má v řízení vypovídat jako svědek, podávat znalecký posudek nebo vystupovat v řízení jako tlumočník. Nerespektování těchto pravidel má za následek vyloučení zvoleného obhájce nebo zproštění obhajoby ustanoveného obhájce. Zákon o soudnictví ve věcech mládeže[2] dále stanoví, že obhájce nemůže být ten advokát, který současně zastupuje osobu, jejíž zájmy si odporují se zájmy mladistvého, a ten, kdo byl mladistvému jako obhájce takovou osobou zvolen. V trestním řízení, v němž jsou projednávané utajované informace, jsou orgány činné v trestním řízení povinné o takové skutečnosti obhájce poučit předem.
Pluralita a substituce obhájce
Trestní řád upravuje pojem tzv. plurality obhájců. Jde o takové situace, kdy obviněný v jednom řízení udělí plnou moc dvěma nebo více obhájcům a kdy každý z nich na základě tohoto disponuje samostatnými obhajovacími právy a povinnostmi, od postavení druhého obhájce neodvozenými. V tomto případě nejde o tzv. substituční zastoupení. Pokud obviněný zvolí dva a více obhájců, je povinen oznámit orgánu činném v trestním řízení, kterého obhájce zmocnil k přijímání písemností a k vyrozumívání o úkonech trestního řízení. Pokud tak obviněný neučiní, určí takového obhájce předseda senátu a v přípravném řízení státní zástupce. Naopak jeden obhájce může v téže věci obhajovat více obviněných, pokud jejich zájmy vzájemně nekolidují.
Obhájcem v trestním řízením může být zásadně advokát. Ten se může dát zastoupit jiným advokátem či koncipientem. V takovém případě jde o tzv. substituci. Koncipient nemůže zastupovat advokáta v řízení před krajským soudem, který jedná jako soud 1. stupně, a v řízení před vrchním soudem a Nejvyšším soudem. Za kvalitu obhajoby odpovídá vždy advokát.
Práva a povinnosti obhájce
Obhájce je povinen poskytovat obviněnému potřebnou právní pomoc. Obhájce má povinnost zejména pečovat o to, aby byly v řízení náležitě a včas objasněny skutečnosti, které obviněného zbavují viny nebo jeho vinu zmírňují, a tím přispívat ke správnému objasnění a rozhodnutí věci. Obhájce je oprávněn již za přípravného řízení činit za obviněného návrhy, podávat za něho žádosti a opravné prostředky, nahlížet do spisů a účastnit se vybraných vyšetřovacích úkonů. Dále je oprávněn promluvit s obviněným, který je ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, a to bez přítomnosti třetích osob. Obhájce je v řízení před soudem oprávněn účastnit se všech úkonů, kterých se může účastnit obviněný. Při hlavním líčení je obhájce oprávněn přednést závěrečnou řeč a ve veřejném zasedání konečný návrh. Mimořádný opravný prostředek (dovolání) může obviněný učinit pouze prostřednictvím obhájce. Obhájce má určená oprávnění, která v případě omezení ve svéprávnosti obviněného může vykonávat proti jeho vůli, ale vždy pouze v jeho prospěch. Nebylo-li zmocnění obhájce při jeho zvolení nebo ustanovení vymezeno jinak, zaniká při skončení trestního stíhání. Výjimkou je podání dovolání, účast na řízení o dovolání u Nejvyššího soudu, podání žádosti o milost a o odkladu výkonu trestu, kdy obhájce má tato oprávnění i po zaniknutí zmocnění. Zmocnění obhájce může být omezeno jen na určitý úsek řízení a k provedení jen jediného úkonu. Obhájce má právo ve všech stádiích trestního řízení vyžádat si předem kopii nebo průpis protokolu.
Rozsah oprávnění obhájce a obviněného není identické. Užším je v případě, kdy určité úkony a opatření jsou vázána pouze na osobu obviněného. Jedná se například o výslech obviněného či právo posledního slova (to obhájce nemá). Na druhou stranu při účasti na vyšetřovacích úkonech má obhájce rozsah širší, a to v tom smyslu, že obhájce má na účast procesní nárok, kdežto obviněný má pouze možnost.
Právo účasti obhájce při provádění úkonů přípravného řízení se omezuje jen na procesně důležité úkony, jejichž výsledek může být použit jako důkaz v řízení před soudem (zejm. výslech obviněného, svědků, znalců, provádění konfrontace, rekognice, vyšetřovacího pokusu, rekonstrukce, prověrky na místě a neodkladných a neopakovatelných úkonů). Obhájce má právo při těchto úkonech obviněnému i jiným vyslýchaným osobám klást otázky, když je mu uděleno slovo, a kdykoliv v průběhu úkonu může vznést námitky proti způsobu jeho provedení. Obhájce musí být vyrozuměn o konání těch úkonů, kde má na účast nárok, a to policejním orgánem prostřednictvím oznámení. Obhájce je dále vyrozuměn o konání hlavního líčení a veřejného zasedání a zákon mu stanoví přiměřenou lhůtu k přípravě obhajoby. Obhájce má právo seznámit se s obsahem zvukového záznamu o průběhu hlavního líčení, pokud byl takový záznam proveden.
Veškerá činnost obhájce musí být prováděna ve prospěch obviněného. Všechny skutečnosti, které zbavují obvinění nebo vinu zmírňují, musí být náležitě a včas zjištěny. Obhájce nesmí uvádět ty skutečnosti, které by přitěžovaly obviněnému.
Povinnost mlčenlivosti
Advokát je ze zákona povinen zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, které se dozvěděl při výkonu obhajoby, tedy ve spojitosti s poskytováním právních služeb. Této povinnost ho může zbavit pouze klient. Mlčenlivost obhájce je jednou z jeho základních povinností. Porušení této povinnost může vést k provinění advokáta a ke kárnému řízení (nejpřísnější kární opatření je vyškrtnutí ze seznamu advokátů). Po smrti klienta může být advokát zproštěn této povinnosti právním nástupcem klienta. Souhlas klienta nebo jeho právního zástupce nemůže být nahrazen rozhodnutím soudu ani jiným způsobem. Tato povinnost ale nezbavuje advokáta povinnosti překazit spáchání trestného činu dle §367 TZ[3]. Neoznámení trestného činu se na advokáta nevztahuje dle §368 odst. 3 TZ[3].
Nutná obhajoba a zvolený obhájce
Obhájce může buď být zvolen na základě plné moci (tzv. zvolený obhájce), ustanoven soudem nebo zvolen na základě určení Komory (stavovským orgánem advokacie).
Zákon výslovně stanoví případy nutné obhajoby (§36 a 36a TŘ[1] a §42 zákona o soudnictví ve věcech mládeže[2]).
Obviněný musí mít obhájce již v přípravném řízení,
1. je-li ve vazbě, ve výkonu trestu odnětí svobody nebo na pozorování ve zdravotnickém ústavu
2. je-li zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo je-li jeho způsobilost k právním úkonům omezena
3. jde-li o řízení ve věcech mladistvého od okamžiku, kdy jsou proti němu použita opatření podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže nebo provedeny úkony podle TŘ[1], včetně úkonů neodkladných a neopakovatelných, ledaže nelze provedení úkonů odložit a vyrozumění obhájce o něm zajistit
4. jde-li o řízení proti uprchlému
5. jde-li o sjednávání dohody o vině a trestu
6. považuje-li to soud a v přípravném řízení státní zástupce za nutné, zejména proto, že vzhledem k tělesným nebo duševním vadám obviněného mají pochybnosti o jeho způsobilosti náležitě se hájit
7. koná-li se řízení o trestném činu, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice převyšuje 5 let
8. v hlavním líčení konaném ve zjednodušeném řízení proti zadrženému
9. má-li se vyjádřit k tomu, zda se vzdává práva na uplatnění zásady speciality v řízení po vydání z cizího státu
10. v řízení o vydání do cizího státu, nebo o předání do jiného členského státu EU
11. v řízení o dalším předání do jiného státu EU
12. v řízení o uznání a výkonu cizozemského rozhodnutí, v řízení o uznání a výkonu rozhodnutí jiného členského státu EU a peněžitých sankcích a plněních, kterým byl uložen peněžitý trest nebo pokuta, a v řízení o uznání a výkonu rozhodnutí jiného členského státu EU o propadnutí nebo zabrání majetku
13. v řízení, v němž se rozhoduje o uložení nebo změně zabezpečovací detence nebo o uložení nebo změně ochranného léčení, s výjimkou ochranného léčení protialkoholního
Obviněný musí mít v případech dle §36 TŘ[1] obhájce od doby, kdy vznikl důvod nutné obhajoby. Pokud byl důvod dán již v době zahájení trestního stíhání, tak od této doby. Pokud byly v přípravném řízení provedeny úkony, které neměly povahu neodkladných nebo neopakovatelných úkonů, a obviněný neměl obhájce, i když šlo o případ nutné obhajoby, jedná se o závažnou procesní chybu. Tuto chybu lze napravit tak, že úkon bude znovu proveden. Jedná se také o důvod pro dovolání.
Omezení práva na nutnou obhajobu
Pokud jde o důvod nutné obhajoby dle §36 odst. 3 TŘ[1] (řízení o trestném činu nepřevyšující horní hranici 5 let) nebo dle §36a odst. 2 písm. b) TŘ[1] (řízení o mimořádných opravných prostředcích, pokud jde o trestný čin nepřevyšující horní hranici 5 let), může se obvinění obhajoby vzdát, pokud nejde o trestný čin, za který lze uložit výjimečný trest. Obviněný se může obhájce vzdát i dle §36 odst. 4 písm. s) TŘ[1] (v hlavním líčení konaném ve zjednodušeném řízení proti zadržovanému).
Vzdání se nutné obhajoby
Obviněný se může nutné obhajoby vzdát písemným prohlášením nebo ústně do protokolu u orgánu činného v trestním řízení, který vede řízení, a obhájce musí být přítomen. Prohlášení o vzdání se obhajoby může obviněný vzít kdykoliv zpět. Pokud tak učiní, nemůže se obhájce znovu vzdát.
Trvání nutné obhajoby
Nutná obhajoby trvá, dokud trvá její důvod. I přesto, že se jedná o případ nutné obhajoby, není obviněný zbaven svého základního práva na volbu obhájce dle vlastní vůle. Pokud obviněný nevyužije práva volby obhájce, nezvolí ho ani jeho opatrovník, může mu ho zvolit jeho příbuzný v přímém pokolení, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner, druh, nebo zúčastněná osoba. Oprávněná osoba tak zvolí obhájce svým jménem a na své náklady. Obviněný musí s touto volbou souhlasit, pokud nejde o osobu omezenou ve svéprávnosti, kdy lze volbu učinit i proti jeho vůli. V případě mladistvého lze také volbu provést proti jeho vůli. Přednost má vždy obhájce zvolen obviněným před obhájcem zvoleným jinou osobou nebo obhájcem ustanoveným. Obviněný si může zvolit jiného obhájce, než který mu byl ustanoven. Dříve zvolený nebo ustanovený obhájce vykonává úkony obhajoby do doby, než nově zvolený obhájce začne osobně obhajobu vykonávat.
Vyloučení zvoleného obhájce a zproštění obhajoby
Soud může rozhodnout o vyloučení zvoleného obhájce. Lze tak učinit, pokud se obhájce opakovaně nedostaví k úkonům trestního řízení, při nichž je jeho účast nutná a nezajistí ani účast svého zástupce, i když byl řádně a včas o těchto úkonech vyrozuměn. Další důvody pro vyloučení jsou uvedeny v §35 odst. 2 a 3 TŘ[1]. Stejně bude postupovat soud, pokud obhájce zastupuje více obviněných, jejichž zájmy se odporují. Proti rozhodnutí o vyloučení obhájce je přípustná stížnost, jež má odkladný účinek.
Pokud nemá obviněný obhájce v případě, kdy ho mít musí, určí se mu lhůta k jeho zvolení. Pokud si ho ve lhůtě nezvolí, bude mu obhájce ustanoven. Pokud je obviněných několik, ustanoví se jim obhájce společný, pokud si jejich zájmy neodporují (jinak ustanoven samostatný obhájce).
Dle §40 TŘ[1] je ustanovený obhájce povinen obhajobu převzít. Z důležitých důvodů ale může na svou žádost nebo žádost obviněného být zproštěn obhajoby a je ustanoven jiný obhájce. Nejčastějším důvodem je narušení důvěry mezi obhájcem a jeho klientem nebo postoupení soudu, který je značně vzdálen od sídla advokáta.
Pokud ustanovený obhájce nevykonává delší dobu obhajobu, může být zproštěn obhajoby.
Obhájce ex offo
Obhájce ex offo ustanovuje předseda senátu a v přípravném řízení soudce. Obhájce je ustanoven písemným opatřením, proti kterému není přípustný opravný prostředek. V §39 odst. 2 a 3 TŘ[1] jsou ukotvena pravidla pro ustanovování obhájců. Pokud dojde ke spojení věci a obviněnému byl v každé z těchto věcí ustanoven obhájce, předseda senátu (v přípravném řízení soudce) zruší ustanovení těch obhájců, kteří byli ustanovení později (jinak ustanovení těch obhájců, kteří byli zvoleni ohledně méně závažného trestného činu).
Obhájce mladistvého
Široce koncipovaný institut obhajoby je v zákonu o soudnictví ve věcech mládeže z důvodu nedostatečné schopnosti mladistvého se náležitě hájit. Mladistvý musí mít obhájce od okamžiku, kdy jsou proti němu použita opatření dle zákona o soudnictví ve věcech mládeže nebo provedeny úkony dle trestního řádu, včetně úkonů neodkladných a neopakovatelných. Výjimka je zde v případě, kdy nebylo možné provedení úkonů odložit a obhájce mladistvého o něm vyrozumět. Zákon o soudnictví ve věcech mládeže upravuje nutnou obhajobu mladistvého také ve vykonávacím řízení a v řízení o stížnosti pro porušení zákona, v řízení o dovolání a v řízení o návrhu na povolení obnovy řízení. Obhájcem mladistvého nemůže být ten, kdo současně zastupuje osobu, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy mladistvého. Taková osoba nemůže mladistvému ani zvolit obhájce. Příbuzní v přímém pokolení, sourozenec, osvojitel, manžel, druh i zúčastněná osoba mohou mladistvému i proti jeho vůli zvolit obhájce, pokud tak neučinil jeho zákonný zástupce nebo si jej mladistvý nezvolil na plnou moc sám (jeho volba má vždy přednost). Při ustanovení obhájce mladistvému by se mělo přihlížet k tomu, aby advokát měl dostatek životních zkušeností a dostatečnou praxi při poskytování služeb ve věcech mládeže.
Řízení proti právnické osobě
Zákon o odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim vylučuje pro obviněnou právnickou osobu použití ustanovení trestního řádu o nutné obhajobě. Jinak všechna další ustanovení ohledně obhajoby obviněné fyzické osoby platí i pro právnickou osobu.
Obhajoba určená advokátní Komorou
Pokud se nemůže někdo poskytnutí právnické služby domoci dle zákona o advokacii, je oprávněn požádat Komoru, aby mu advokáta určila. Určení obhájce Komorou je opatřením administrativní povahy, ke kterému je Komora zmocněna zákonem o advokacii (§18 odst. 2). Jde o určitou veřejnoprávní pravomoc, kterou je advokát povinen respektovat. Advokát, který je takto určen, je povinen uzavřít s klientem příkazní smlouvu, na jejímž základě bude udělena plná moc obhájci. Na rozdíl od ustanovení obhájce soudem určení Komorou nenahrazuje udělení plné moci klientem. Pokud obvinění přestane mít zájem na tom, aby jej obhájce dále obhajoval, pouze odvolá plnou moc.
Jiné osoby s obhajovacími právy
Kromě obhájce mohou některá práva ve prospěch obviněného vykonávat třetí osoby, které lze rozdělit do dvou skupin: opatrovník obviněného a osoby se samostatnými obhajovacími právy.
Opatrovník obviněného
Opatrovník zastupuje obviněného jeho jménem, vykonává obhajovací práva v zastoupení osoby, proti níž se trestní řízení vede. Práva může vykonávat pouze ve prospěch obviněného, a to i proti jeho vůli. Opatrovník má užší práva než obhájce, nemůže se účastnit vyšetřovacích úkonů a nemá možnost styku s obviněným, který je ve vazbě. Pokud opatrovník nemůže vykonávat svá práva, je ustanoven jiný opatrovník obviněnému dle §34 odst. 3 TŘ[1]. Významné postavení má zákonný zástupce nebo opatrovník v řízení ve věcech mladistvých. Zákon o soudnictví ve věcech mládeže vymezuje jejich oprávnění. Mohou mladistvého zastupovat, zvolit mu obhájce, činit za něho návrhy a podávat opravné prostředky. Jsou oprávněni účastnit se těch úkonů, kterých se dle zákona může účastnit mladistvý. Tyto práva mohou vykonávat i proti jeho vůli.
Osoby se samostatnými obhajovacími právy
Jde o některé osoby obviněnému blízké a orgán sociálně-právní ochrany dětí. Tyto osoby vykonávají obhajovací práva ve prospěch obviněného vlastním jménem. Obsah těchto práv je uveden na různých místech zákona. Příbuzní obviněného v přímém pokolení, sourozenci, osvojitel a osvojenec, manžel, partner a druh mohou podávat v jeho prospěch odvolání, stížnost proti usnesení o vazbě a ochranném léčení a o zabezpečovací detenci, mohou podat návrh na zahlazení odsouzení, nebo zvolit obviněnému obhájce. Pokud jde o mladistvého obviněného, mají tyto osoby právo podávat v jeho prospěch stížnost vždy.
Orgán sociálně-právní ochrany dětí se bez zbytečného odkladu informuje o zahájení trestního stíhání proti mladistvému. Doručí se mu opis obžaloby, rozsudku a usnesení, vyrozumí se o hlavním líčení a veřejném zasedání. Má právo při těchto jednáních činit návrhy, klást vyslýchaným otázky, pronést závěrečnou řeč po mladistvém, podávat opravné prostředky ve prospěch mladistvého, a to i proti jeho vůli.
- ↑ 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád)
- ↑ 2,0 2,1 Zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o soudnictví ve věcech mládeže“)
- ↑ 3,0 3,1 Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník