Oblékání jako projev
V rámci svých pracovních povinností se A. Bougnaoui scházela se zákazníky společnosti Micropole v prostorách těchto zákazníků. V návaznosti na stížnost ze strany jednoho z uvedených zákazníků, která byla formulována tak, že šátek A. Bougnaoui „uvedl do rozpaků“ zaměstnance uvedeného zákazníka, a požadovala, aby se to „příště obešlo bez šátku“, byla A. Bougnaoui vyzvána k potvrzení, že tomuto požadavku při její příští návštěvě vyhoví. A. Bougnaoui tak odmítla učinit a byla propuštěna ze zaměstnání dne 22. června 2009. Společnost Micropole dospěla k závěru, že její odmítnutí nenosit šátek neumožňovalo, aby vykonávala práci pro uvedenou společnost. A. Bougnaoui poté napadla své propuštění ze zaměstnání před francouzskými soudy.
Směrnice Rady 2000/78/ES ze dne 27. listopadu 2000, kterou se stanoví obecný rámec pro rovné zacházení v zaměstnání a povolání (Úř. věst. 2000, L 303, s. 16; Zvl. vyd. 05/04, s. 79).
Generální advokátka má za to, že právo osoby projevovat své náboženské vyznání nebo víru spadá do působnosti směrnice, neboť je nedílnou součástí svobody náboženského vyznání. A. Bougnaoui byla vystavena méně příznivému zacházení z důvodu svého náboženského vyznání, neboť designový inženýr, který by neprojevil své náboženské vyznání, by nebyl propuštěn. Generální advokátka tedy dospěla k závěru, že propuštění A. Bougnaoui bylo projevem přímé diskriminace z důvodu jejího náboženského vyznání nebo víry. Propuštění by bylo legální, jen kdyby se na něj vztahovala jedna z odchylek stanovených směrnicí.
Stanovisko generální advokátky ve věci C-188/15 Bougnaoui a ADDH proti Micropole SA