Jack Balkin

Z Iurium Wiki

“Teze Jacka Balkina jsou často nechutné, leč pravdivé.”

- Andrew Koppelman

Profesor Jack Balkin (* 13.8.1956), právní vědec a profesor na americké Yale University, je tvůrčí postavou ústavního práva, jakožto vědy nahlížející z pohledu státovědného a ústavně-právního na telekomunikaci, kulturní a technologickou (r)evoluci. [1]

Osobní život

Balkin absolvoval svá magisterská studia na Harvard University, postgraduální studium pak na Cambridge University v Anglii. Než debutoval v obci akademické, zkusil intervenovat jak do justice, tak do advokátní sféry. Bezprostředně po svých studiích se stal asistentem soudkyně Carolyn D. King [2] na odvolacím soudu (The United States Court of Appeals) a posléze nastoupil do jisté newyorské advokátní kanceláře.

Kromě Yale Law School působil také například na University of Texas nebo na Kensas-Mississippi University, publikoval své ústavně-právní články v takovým periodicích jako je The New York Times nebo Washington Post.

Teorie ústavních cyklů

Profesor Balkin je autorem tzv. teorie ústavních cyklů, kterou podrobně vyložil a popsal ve své knize The Cycles of Constitutional Time. [3] Zpočátku vytváří schématicky tři základní fáze, ta potom dále rozvádí.

Chronologicky je můžeme seřadit následovně: vzestup a pád dominantních politických subjektů, zvyšující se politická polarizace a následně ústavní rozklad společně s klimaxem, tj. zvrácení dosavadního ústavního systému a vznik základů nového. [4] To vše se odehraje v rozmezí od pěti do deseti let od “přítomnosti” (t.č. rok 2020) a jakmile k tomu dojde, budou Spojené státy americké “vzdálenou a neveselou noční můrou, anebo nemocí, ze které je třeba se zotavit.[5] Celá teorie je, jak již bylo zmíněno, vystavěna na základech USA, ale pro budoucí akademické práce se může taková teorie stát potenciální inspirací pro rozbor tuzemské politické situace. V podstatě lze celý mechanismus přirovnat k ekosystémům, které takřka cyklicky prochází těmito stádii:vznik a zaplňování ekologické niky, zrání a následné zvrácení ekosystému a vznik nových ekologických nik.

Je nezbytné zmínit, že celý tento teoretický komplex Balkin vykládá se střízlivým odstupem, jelikož se do jisté míry jedná o předpověď amerického státního uspořádání pro futuro, což však může být značně komplikované ze zjevných důvodů. Nelze zcela přesně cokoliv předpovídat, a to především, jde-li o vědy politické a humanitní. Vše výše zmíněné Balkin však přiznává, oné skutečnosti si je plně vědom a nebrání mu to postavit tuto teorii na řetězci logického a racionálního argumentování. [6]

Svoboda slova a kolizní otázky

Balkin se široce zabývá i problematikou svobody slova, zejména se věnuje současnému trendu tzv. “hate-speech” především v kontextu sociálních sítí. Dlouhodobě hledá v rámci své akademické dráhy tenkou hranici mezi svobodou slova, cenzurou a demokratickým státem.

Obecně vychází z přesvědčení, že institut svobody slova má chránit demokratický stát a že se tak docela nejedná o zbraň, kterou jedinec vůči státu má a lze se jí bezmyšlenkovitě ohánět. Pomyslné vidle do celé problematiky hází digitální komunikace a masový dosah, kterou ono pomyslné slovo a svoboda s tímto slovem spojená může mít. Této problematice se Balkin rovněž věnuje. Věnuje se jí především ve své rozsáhle eseji s názvem “Digital Speech and Democratic Culture”. [7] Balkin používá sousloví jako “digitální revoluce” a nezdráhá se ani kontroverze v podobě citace Karla Marxe a jeho monografie Kritika politické ekonomie.

Balkin poukazuje na fakt, že šířit názory a intelektuální produkty lidského myšlení je dnes mnohem levnější, než tomu bylo v minulosti. Náklady na tisk a produkci vůbec jsou mnohonásobně nižší, čímž dostává možnost vyjadřovat se (nejen) k věcem veřejným mnohem širší okruh osob, tedy i osob s nižším vzděláním, typicky osob, které si docela nemusí uvědomovat hodnotová stanoviska toho, co ta která osoba komunikuje. V České republice již víme, že trestní zákoník na takové skutkové podstaty nestačí, což je pozoruhodné vzhledem k relativně mladému trestnímu zákoníku v českém právním řádu. [8]

Odhlédnutím od společenských kontradikcí se dostaneme do samotné kolizní problematiky tak, jak na ni nahlíží Balkin. Problematiku větví do dvou rovin.

První rovinou je problematika duševního vlastnictví v kontextu cenzury, a to nejen ze strany státu. Tento konflikt se týká především mediálních korporací, čímž je vyvrácena obecná premisa, kdy svobodu slova běžně chápeme pouze v kontextu jedinců. Mediální korporace pak zasahují do tohoto schizmatu voláním po přísnější ochraně duševního vlastnictví, a to jak pomocí právních prostředků, tak těch technologických. [9] Doktrinálně se lze bavit o zcela nové koncepci nahlížení na úpravu duševního vlastnictví.

Konečně lze říct, že stěžejním problémem svobody slova jsou i svévolné redefinice takového institutu právě ze strany mediálních korporátů, které mají tendenci takové právo definovat mnohem šířeji, a to ve svůj individuální prospěch. [10] A tak dochází k tomu, že svoboda slova, jakožto mechanismus sledující veřejný prospěch, se stává individuální potřebou mediálních korporátů. Takové potřebě podléhají především americké obecné soudy a zakládají tím nebezpečný precedent (viz např. Eldren v. Reno) [11] , se kterým se bude postupem času mnohem hůře pracovat. Je ještě třeba poukázat, že tato Balkinova monografie reaguje na velice současné téma navzdory skutečnosti, že byla vydána v roce 2001.

The National Surveillance State

V roce 2008 Balkin reaguje na Bushovo povolání Národní bezpečnostní agentury Spojených států amerických (NSA) za účelem sledování telefonních komunikací těch kterých osob, údajně za účelem boje s terorismem. To dalo profesoru Balkinovi námět na vědeckou práci, která položila základy konceptu NSS. [12] V zásadě se nezabývá prezidentem Bushem, ani jeho oprávněností tohoto úkonu či pravomocí. Řeší ale kontext vlády a přístupu k technologiím.

Balkin říká, že “otázkou není, zda-li budeme mít dozorující stát v budoucnu, ale jaký typ dozoru to bude”. [13] Tvrdí, že se jedná o přirozený a nevyhnutelný produkt souběhu digitálního a technologického vývoje a nutnosti, aby stát reguloval lidské chování. Ale i v takovém státě Balkin předpokládá ochranu lidských práv.

V takovém kontextu rozlišuje dva modely dozorování. Rozdělil je na autoritářské a demokratické dozorování. Autoritářské dozorování přirovnává k “informačním lakomcům a nenasytům”. Autoritářský model ani tak nesleduje kvalitu získávaných informací, nýbrž jejich kvantitu. Potřebuje takřka všechny informace o těch kterých osobách a nedělí se o dané informace s médii ani širokou veřejností, tedy potřebují je pro svůj prospěch a odvozují důsledky z těch informací získaných tajně a “bokem”. Demokratické dozorování pak přirovnává k “informačním gurmánům a filantropům”. Dozorují za účelem dosažení veřejného blaha a nejsou-li získané informace zapotřebí, jsou okamžitě zničeny. Nedochází tedy k inklinaci tato data shromažďovat.

Informační fiducie

V kontextu sociálních sítí reaguje Jack Balkin i na masu informací (často i velmi intimních a citlivých), která se kumuluje v korporacích typu Google, Twitter apod. Často nejsme schopni se dopátrat, kdo konkrétně s nimi disponuje a jakým způsobem tak činí. Tento koncept přirovnává k informační fiducii, popř. svěřenskému fondu, jehož předmětem je citlivá informace. My jsme pak v roli beneficienta a sociální síť a její provozovatelé v roli fiduciáře. My předáváme věc (informaci) sociální síti a předpokládáme, že o ni bude dobře postaráno, tím jest rozuměno, že informace (i citlivá) nebude zneužita. Komplikovaná je pak situace, kdy zákon fiduciáři říká, že informaci již nesmí uchovávat (povědomí o jednání contra legem, typicky spáchání trestného činu). Je zde tedy výjimka.

Přínos Balkina pro právní vědu

• ústavní cykly a predikce pro státní uspořádání

• návrhy pro právní úpravu de lege ferenda v problematice umělé inteligence

• popularizace právní vědy (blog Balkinization) [14]

• problematika svobody slova v digitálním světě a její regulace.

  1. Balkin, J. Jack M. Balkin’s Biography [online]. Yale Law School. [cit. 17.4.2022]. https://law.yale.edu/jack-m-balkin#biography.
  2. Soudkyně Kingová byla soudcem od roku 1979. V roce 1999 se pak na sedm let stala předsedkyní onoho soudu a v roce 2013 odchází z justice po službě trvající 34 let.
  3. Balkin, J. The Cycles of Constitutional Time. New York: Oxford University Press, 2020.
  4. Balkin, J. The Cycles of Constitutional Time. New York: Oxford University Press, 2020, s. 6.
  5. Balkin, J. The Cycles of Constitutional Time. New York: Oxford University Press, 2020, s. 12.
  6. Balkin, J. The Cycles of Constitutional Time. New York: Oxford University Press, 2020, s. 6.
  7. Balkin, J. Digital Speech and Democratic Culture: A Theory of Freedom of Expression for the Information Society. New York Law Review. 2004, roč. 79, č. 1.
  8. Balkin, J. Digital Speech and Democratic Culture: A Theory of Freedom of Expression for the Information Society. New York Law Review. 2004, roč. 79, č. 1, s. 2.
  9. Balkin, J. Digital Speech and Democratic Culture: A Theory of Freedom of Expression for the Information Society. New York Law Review. 2004, roč. 79, č. 1, s. 9.
  10. Balkin, J. Digital Speech and Democratic Culture: A Theory of Freedom of Expression for the Information Society. New York Law Review. 2004, roč. 79, č. 1, s. 24.
  11. Eldred proti Renovi, rozsudek Odvolacího soudu USA, District of Columbia ze dne 16.2.2001, č. 99-5430.
  12. Pro potřeby této práce dále jen “stát národního dozoru”.
  13. Balkin, J. The Constitution in the National Surveillance State. Minnesota Law Review. 2008, roč. 93, č.1.
  14. Balkinization (v překladu Balkinizace, sám Balkin jej charakterizuje jako “nepředpokládaný důsledek existence Jacka Balkina”), ve kterém v podobě esejí s nádechem fejetonu, často pak se satirickým podtónem, reaguje na velice aktuální témata spojená s politickým a právním děním, vzhledem ke svému vědeckému zaměření se pak nezdráhá ani ryze technických témat.
Autoři článku: Milosplecho369