Žaloba na obnovu

Z Iurium Wiki

(§ 277 an. TŘ) – směřuje proti skutkovým vadám

- jen proti taxativně vyjmenovaným rozhodnutím v § 277 TŘ (meritorní; kromě rozhodnutí soudu 1. i 2. stupně i některá rozhodnutí státního zástupce, např. zastavení trestního stíhání); důvody: 1) vyšly najevo skutečnosti a důkazy, které dříve soudu či st. zástupci nebyly známy + tyto nové skutečnosti a důkazy jsou samy o sobě, nebo ve spojení s původními důkazy způsobilé ovlivnit rozhodnutí o vině, trestu (speciální omezení – musí odůvodňovat závěr, že původní trest byl ve zřejmém nepoměru k činu, poměrům pachatele či s účelem trestu), či adhezním nároku; 2) pravomocným rozsudkem bylo zjištěno, že policejní orgán, st. zástupce, nebo soudce porušil svým jednáním v původním řízení své povinnosti z důvodu, že byl spáchán TČ; 3) ústavní soud zrušil zákon či část zákona, na základě kterého bylo vydáno původní rozhodnutí – není v TŘ, ale v zákoně o ÚS!!! (není to totéž, jako když zruší napadené rozhodnutí)

- může podat státní zástupce (i v neprospěch), obviněný, osoby se samostatnými odvolacími právy, NE poškozený

- lhůta není výslovně stanovena – pokud je ve prospěch obviněného, dokonce možné i po smrti

§ 279 TŘ v neprospěch možné, jen pokud neuplynula polovina promlčecí doby (tu stanoví § 34 TZ)

řízení o povolení obnovy se koná před soudem 1. stupně (i když původní řízení dospělo až k NS; pokud skončilo usnesením o zastavení trestního stíhání, rozhoduje soud, který by byl oprávněn k projednání obžaloby)

zamítnutí – z formálních důvodů, či není důvodné – proti tomuto usnesení opět přípustná stížnost; pokud je povolena, je napadené rozhodnutí zrušeno a věc se vrací do stadia, ve kterém skončilo původní řízení; beneficium cohaesionis, v modifikované podobě zákaz reformace in peius (omezeno pouze na výrok o trestu, nelze uložit přísnější trest)

fáze: iudicium rescindens (řízení o povolení obnovy) + iudicium rescissorium (obnovené řízení)

Autoři článku: Newman (Petr Novák)