Daň z hazardních her
Daň, jejímž předmětem je zdanění provozování hazardních her podle zákona o hazardních hrách. Jde o přímou daň, i když o její zařazení se vedou spory[zdroj?], protože by bylo možné tuto daň zařadit také mezi nepřímé daně, konkrétně by mohlo jít o druh spotřební daně. Daň z hazardních her je pilotní daní používající samovyměření. Daň z hazardních her nedopadá přímo na hráče, ti požívají za určitých podmínek osvobození od daně z příjmů fyzických osob.
Daň z hazardních her nahradila dřívější odvod z loterií a jiných podobných her.
Obsah
Základní konstrukční prvky
Subjekt daně
Subjekt daně je označen jako poplatník a je jím provozovatel hazardní hry. Provozování hazardní hry zahrnuje jak samotné uskutečňování hazardní hry, tak i všechny související činnosti.[1] I když to zákon o dani z hazardních her výslovně nestanoví, je poplatníkem daně z hazardních her pouze ten, kdo hru uskutečňuje.[zdroj?]
Předmět daně
Předmětem daně je provozování hazardní hry, k jejímuž provozování je zapotřebí základní povolení, tedy loterie, živé hry, kursové sázky, totalizátorové hry, technické hry, binga, nebo ohlášení, tedy velká tombola a turnaj malého rozsahu.
Předmět daně je naplněn jak při legálním provozování hazardní hry, tak v případě, kdy je taková hra provozována bez základního povolení či ohlášení. Tím se daň z hazardních her liší od dřívějšího odvodu z loterií a jiných podobných her.
Předmět daně naplní jak provozování internetové hry, tak tzv. land-based provozování, například v herně či kasinu. Při land-based provozování je zdaněno provozování na území České republiky. U internetové hry se stanoví fikce, že je hra provozována na území České republiky, pokud alespoň částečně cílí na osoby s bydlištěm na území České republiky[2], přičemž předmět daně naplní provozování na takto definovaném území České republiky pro účastníky hazardní hry, tedy pro osoby, které mají bydliště na území České republiky.