Státní moc

Z Iurium Wiki
Našli jste v článku závažné chyby? Klikněte prosím.
Tato revize článku byla z tohoto počítače již nedávno hodnocena!
   
   Děkujeme za Vaše hodnocení (★)   
star1-0star2-0star3-0star4-0star5-0
Přejít na: navigace, hledání

Veřejná moc je taková moc, která autoritativně rozhoduje o právech a povinnostech subjektů, ať už přímo nebo zprostředkovaně.

Subjekt, o jehož právech nebo povinnostech rozhoduje orgán veřejné moci, není v rovnoprávném postavení s tímto orgánem obsah rozhodnutí tohoto orgánu nezávisí od vůle subjektu moc je nevyhnutelné uspořádání lidské společnosti za účelem její reprodukce Stát vystupuje jako subjekt nejvyšší veřejné moci ve vztahu k danému území.

Veřejnou moc lze rozlišovat z hlediska subjektů na:

státní moc, jejímž subjektem je stát konkrétními nositeli této moji jsou státní orgány, v některých případech jeho zařízení a zcela výjimečně jeho zvláštních složek veřejná moc v užším slova smyslu – odvozená veřejná moc, jejímž subjektem jsou nestátní veřejnoprávní instituce konkrétně: subjekty místní a územní samosprávy, subjekty sociálně-profesní a kulturně-duchovní samosprávy Základní funkce veřejné moci:

tzv. společenská smlouva zavazuje veřejnou moc k plnění těchto úkolů: zákonodárství = vytváření základních pravidel chování exekutiva = správa státu a výkon norem daných zákonodárstvím justice = výkon spravedlnosti a řešení sporů bezpečnostní složky = vnitřní a vnější ochrana