Základní finanční kategorie

Z Iurium Wiki

Verze z 10. 11. 2018, 16:47, kterou vytvořil Tutchek (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Základní finanční kategorie jsou základní kategorie sloužící k vymezení předmětu finančního práva. Jde o finanční činnost, finanční vzt…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Základní finanční kategorie jsou základní kategorie sloužící k vymezení předmětu finančního práva. Jde o finanční činnost, finanční vztahy, finance a finanční veřejnou správu. Finanční právo je pak oborem práva, jehož předmětem je veřejnoprávní regulace financí.

Finanční činnost

Peněžním fondem je souhrn peněžních prostředků (peněžní masy) na úrovni jednotlivých ekonomických entit, případně na úrovni jejich skupin. Finanční činnost je činností spočívající v tvorbě, rozdělování a použití těchto peněžních fondů.

Finanční činnost může probíhat jednou z následujících metod:

  • Nenávratná metoda
  • Návratná metoda
  • Podmíněně návratná metoda (pojišťovací metoda)
  • Realizační metoda

Nenávratná metoda finanční činnosti představuje přesun peněžní masy od jedné ekonomické entity k druhé bez protiplnění a nároku na vrácení. Nenávratná metoda se používá například u daní či dotací.

Návratná metoda finanční činnosti představuje přesun peněžní masy od jedné ekonomické entity k druhé, přičemž je druhá entita povinna tyto prostředky ve stanovené době za stanovených podmínek vrátit. Například jde o dluhopis, úvěr, státní dluh.

Pojišťovací metoda finanční činnosti (nebo také podmíněně návratná) představuje přesun peněžní masy od jedné ekonomické entity k druhé, přičemž navrácení závisí na předem nejisté podmínce. Například jde o nemocenské pojištění, soukromé pojištění, zajištění.


Realizační metoda finanční činnosti představuje přesun peněžní masy od jedné ekonomické entity k druhé za současné ekvivalentní směny za materiální i nemateriální nepeněžní statky, tedy za zboží a služby. Například jde o prodej zboží, služeb, vlastní hospodářskou činnost organizačních složek státu či prodej národního majetku při privatizaci.

Finanční vztahy

Finance

Finanční veřejná správa

In-progress.jpg
             Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
             Pomozte naší wiki tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
Autoři článku: Tutchek (Mgr. et Mgr. Michal Tuláček)