Tvář Iurium Wiki (léto 2019): Kateřina Šimáčková

Z Iurium Wiki

Přinášíme novinku. Náš tým otevřené encyklopedie Iurium Wiki ustavičně pracuje na tom, aby zajistil svým čtenářům kvalitně zpracované, ozdrojované a přesné články - pokud možno na co nejvíce témat z mnoha různých oborů. A čtenáři si toho všímají. Naši otevřenou encyklopedii navštíví každý měsíc mezi 11.000-15.000 uživatelů. To nám dělá velikou radost. Rozhodně ale neusínáme na vavřínech a vymýšlíme další způsoby, jak přinést našim čtenářům lepší obsah. Jedním z těchto způsobů je jmenování garantů pro každé právní odvětví, kteří mají na starosti rozvoj a obsahovou kontrolu encyklopedických hesel. Druhým je spolupráce s populárními právníky - akademiky, advokáty, soudci a zástupci dalších právnických povolání.

Tímto bychom rádi slavnostně vyhlásili zahájení pravidelného programu popsaného právě druhým bodem - jde o program Tvář Iurium Wiki. Jeho podstatou je, že významná právní osobnost bude po dobu několika měsíců oficiální tváří naší encyklopedie. Během této doby napíše jeden či více vlastních encyklopedických článků a pozve všechny zájemce, aby se věnovali stejnému tématu a také napsali další zajímavé články. Samozřejmě je možné stále publikovat a upravovat všechny články na encyklopedii, cílem tohoto programu je ale motivovat zájemce z řad prvopisatelů i stabilních autorů k tomu, aby se věnovali tématům spojených s konkrétním právním odvětvím. Stejně tak je to ale i snaha zkvalitnit a rozšířit obsah Iurium Wiki a zajistit, že každá oblast bude dostatečně a kvalitně zpracována

JUDr. Kateřina Šimáčková - Tvář Iurium Wiki

Naším prvním hostem není nikdo jiný než ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. Odvětví, na jehož podporu se zaměří, je (nepřekvapivě) ústavní právo. Rádi bychom vás všechny společně s paní doktorkou pozvali, abyste se připojili a pomohli nám rozvinout encyklopedické pojednání o pojmech ústavního práva. Připomínáme, že všechno na naší encyklopedie je zcela otevřeně a zdarma poskytováno každému - mezi našimi čtenáři jsou právníci, studenti právnických fakult i právní laici. Naše encyklopedie se snaží rozvíjet právní povědomí běžné populace a umožňovat snadnou dohledatelnost informací o právu. I zkušení právníci ale využívají literatury a judikatury, která je v našich heslech kvalitně zpracována.

Nevíte, o čem psát? Inspirací vám může být rozcestník pojmů ústavního práva. Najdete v něm mnoho červených pojmů - tedy pojmů, které ještě nejsou na naší encyklopedii zpracované. Některé z pojmů sice již nějaký obsah mají, ale jsou pouze zkratkovité, neúplné a určitě by se daly napsat lépe. Zlepšením se meze nikdy nekladou. Paní doktorka Šimáčková si zároveň připravila svá doporučená hesla, která pro vás taktéž mohou být inspirací pro to, čemu se v rámci psaní věnovat. Můžete se ale věnovat úplně jakémukoli pojmu. Rozhodně se nenechte limitovat a vyberte si jakékoliv téma vás zajímá.

Speciální nabídkou, kterou pro vás v rámci programu Tvář Iurium Wiki máme, je, že náš host se během svého působení bude věnovat také tomu, že autorům článků ze svého oboru dá zpětnou vazbu k jimi vypracovaným článkům. Náš program je tak skvělý způsob jak vyniknout, zaujmout a zlepšit se. Špičky ve svém oboru se totiž budou věnovat vaší tvorbě, což se za jiných okolností jen tak snadno nepoštěstí. Protože čas našich hostů je omezený, rozhodli jsme se pravidla pro tuto část programu stanovíme předem, aby vše proběhlo spravedlivě a fér:

  1. svoje články vypracovávejte přímo na naši encyklopedii Iurium Wiki - není to nic složitého, ale pokud byste si nevěděli rady (např. jak založit nové heslo, jak tvořit poznámky pod čarou apod.) můžete si přečíst srozumitelný návod pro začátečníky
  2. do 10.8.2019 odešlete na adresu wiki@iurium.cz e-mail s předmětem "Tvář Iurium Wiki - Kateřina Šimáčková", do něhož vložte hypertextové odkazy na vámi vypracované články - vložit můžete maximálně tři články, na naší encyklopedii jich ale můžete zpracovat, kolik jen chcete,
  3. autoři všech zaslaných článků dostanou zpětnou vazbu, ty nejlepší se pak dostanou přímo ke Kateřině Šimáčkové, která se pak již individuálně spojí s autory těchto článků se svou zpětnou vazbou.

Neciťte se prosím smutní a zklamaní, pokud váš článek k zaslání našemu hostovi nevybereme. Očekáváme, že se nám sejde mnoho zajímavých článků, naši hosté jsou ale skutečně vytížení a máme s nimi domluvu na přesném počtu lidí, kterým se mohou věnovat. To, že jsme váš článek nevybrali, neznamená, že by byl špatný. Konkurence může být prostě jenom příliš velká. Rozhodně nechceme ale žádný článek nechat ležet ladem. Na svůj článek dostanete zpětnou vazbu, ať už jej pošleme našemu hostu nebo ne - vždy se vám bude věnovat alespoň někdo z našeho týmu.

Záleží tak jenom na vás, v jaké formě a v jakém stylu svůj článek či články zpracujete. Jediné pravidlo je, že se musí jednat o neutrální encyklopedické heslo - cílem není přesvědčovat o vašem názoru (k tomu slouží odborné články), ale spíše vysvětlit a popsat.

Jak by měl váš článek vypadat? Na naší encyklopedii chceme mít kvalitní a ozdrojované texty. Za výchozí texty pro kvalitou odpovídající texty můžete považovat následující pojmy z naší encyklopedie:

  • Působnost právních norem - článek určený zejména studentům právnických fakult, jedná se tedy o studijní text s odkazy na několik učebnic
  • Nutná obrana - text sice s poměrně málo zdroji, na druhou stranu se spoustou příkladů (slouží jako vysvětlující text často i pro úplné právní laiky, zároveň ale formou příkladů poskytuje argumentaci i zkušeným právníkům - lze by však ještě doporučit doplnění více zdrojů pro zlepšení)
  • Prokura - hodně rozsáhlý článek s velkým množstvím (i zahraničních) zdrojů
  • Pojem právního jednání - hodně rozsáhlý článek s velkým množstvím (i zahraničních) zdrojů

Kdybyste měli jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu wiki@iurium.cz či skrze naši Facebookovou stránku.

A nyní nám již nezbývá než popřát - ústavnímu právu zdar!

Autoři článku: Gealfow (Mgr. Bc. John A. Gealfow)