Právnická osoba

Z Iurium Wiki

Verze z 26. 8. 2016, 11:52, kterou vytvořil Gealfow (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Právnická osoba je organizace osob nebo majetku, která se vytváří pro určitý účel a které objektivní právo přiznává právní subjektivitu.<…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Právnická osoba je organizace osob nebo majetku, která se vytváří pro určitý účel a které objektivní právo přiznává právní subjektivitu.[1] Za osobu v právním smyslu můžeme považovat jen ten subjekt práva, který je možné identifikovat, který je způsobilý jednat a za svoje jednání i odpovídat.[2] Tato definice se tak dotýká jak osob fyzických, tak právnických.

Základními znaky právnické osoby jsou:

  • právní subjektivita
  • majetkový a personální substrát
  • organizace
  • konkrétní účel

Právní subjektivitu musí právnické osobě přiznávat právo. V ČR tak dělá xxxxx (na slovensku § 18 občanského zákoníku) a je založená na zásadě neomezené subjektivity. Toto ovšem není bezvýhradní. Logicky totiž vyplývá, že právnická osoba nemá a nemůže mít způsobilost na práva, které může mít dle jejich povahy pouze fyzická osoba (např. rodinná či osobnostní práva, způsobilost být poručníkem, apod.).[3]

Právnické osoby můžeme dělit do dvou kategorií - korporace a fundace. Fundace jsou založené na bázi majetkového substrátu (je to sdružení majetku), korporace jsou založené na bázi personálního substrátu (je to sdružení osob).

  1. LAZAR, J. a kol. Občianske právo hmotné 1., 3. vydání, Bratislava: Iura Edition, 2006, s. 147.
  2. BERAN, K. Pojem osoby v právu. praha: leges, 2012, s. 176.
  3. Jozef Medelský – Trestná zodpovědnost právnických osob – Aleš Čeněk, 2016, s. 9
Autoři článku: Gealfow (Mgr. Bc. John A. Gealfow), JZ (Jakub Zajíc)