Pignus

Z Iurium Wiki

Verze z 18. 4. 2018, 10:39, kterou vytvořila M.svobodova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Pignus neboli ruční zástava spočívá v předání věci (movité či nemovité) dlužníkem do rukou věřitele. Řadí se mezi obligationes re contra…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pignus neboli ruční zástava spočívá v předání věci (movité či nemovité) dlužníkem do rukou věřitele. Řadí se mezi obligationes re contracte (reálné kontrakty). Tyto typy kontraktů vznikají na základě souhlasů (consensus) a současného fyzického předání předmětu smlouvy. V případě ruční zástavy se jedná o dvoustranný kontrakt nerovný (práva a povinnosti stran tedy nejsou v rovnováze, jak tomu bývá u dvoustranných kontraktů rovných). Zástavní věřitel nezískává k věci vlastnické právo, ale pouze odvozenou držbu k předmětu ruční zástavy. Vzniká většinou k zajištění dluhu dlužníka.

Obsah

Zástavní věřitel Hlavní povinností zástavního věřitele (příjemce zástavy) je v okamžiku uhrazení dluhu vrátit zástavu spolu se vším, co z ní získal (s příslušenstvím i plody). Předmět zástavy musí vrátit zpět dlužníkovi ve stejném stavu v jakém mu byl dán do zástavy (tedy neporušen). V případě, kdy došlo k prodeji zástavy kvůli uspokojení věřitele, pak má dlužník nárok na vrácení přebytku trhové ceny. Věřitel musí věc opatrovat a neužívat ji. Pouze pokud si to výslovně strany sjednaly, tak je oprávněn brát plody ze zástavy. Má také právo na zaplacení nákladů, které musel vynaložit na uchování věci. Jestliže věc zanikla bez viny věřitele, pak byl zpravidla zproštěn závazku. Pokud se tak stalo vinou zástavního věřitele (dolus, culpa) pak podléhá žalobě na náhradu škody.

Zástavník dlužník Dlužník je povinován zaplatit věřiteli náhradu škody, kterou věřitel utrpěl kvůli zastavené věci- Také musí věřiteli nahradit škodu, pokud zastavil věc cizí, nebo zastavenou věc vydával za hodnotnější, než ve skutečnosti je.

Ochrana

Actio pigneraticia directa – zástavní dlužník e s její pomocí domáhá vydání věci. Actio pigneraticia contraria – zástavní věřitel se domáhá uhrazení nákladů n zachování či zlepšení věci a případnou náhradu škody vzniklé z ruční zástavy. Actio furti – tuto žalobou může použít zástavní dlužník proti zástavnímu věřiteli, pokud předmět ruční zástavy užívá (furta usus). Jelikož zástavní věřitel ji má pouze opatrovat a užívání věci mu z podstaty smlouvy není dovoleno.

Autoři článku: M.svobodova (Monika Svobodová)