Mateřství

Z Iurium Wiki

Verze z 7. 11. 2018, 12:47, kterou vytvořil Valerie.Lukas (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Mateřství je základní statusový poměr, pro člověka je klíčový, jelikož od něj se odvozuje otcovství a další příbuzenství.  Občanský…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Mateřství je základní statusový poměr, pro člověka je klíčový, jelikož od něj se odvozuje otcovství a další příbuzenství. 

Občanský zákoník v § 775 výslovně stanovuje, že „matkou dítěte je žena, která dítě porodila“. (CITACE)

Tato norma je kogentní, nelze se od ní odchýlit. Porušení této kogentní normy nebo snaha o její porušení jednostranným či dvoustranným právním jednání by bylo stiženo absolutní neplatností, ex offo. Tuto absolutní neplatnost odvozujeme od §1 odst. 2 ObčZ současně s § 580 ObčZ.

[1]

Reprodukovaná medicína

Tato zásada respektující přirozený zákon o jedné matce a jednom dítěti je v České republice ctěna i za situací, kdy dítě se narodí pomocí reprodukované medicíny, kdy genetická realita není v souladu v realitou právní a sociální. Zásada mater sempet certa est (fakt porodu) pochází z římského práva, do našeho právního řádu byla výslovně zakotvena až v roce 1998, při novele zákona o rodině.

Porod

S pojmem mateřství a jejím počátkem úzce souvisí porod. Porod je okamžik, kdy dojde k oddělení dítěte od mateřského těla. Porodem se tedy rozumí ukončení těhotenství bez ohledu na fakt, zda se dítě narodí živé nebo mrtvé. Ohled se také nebere na délku těhotenství  .

  1. "§1 odst.2 ObčZ : Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona, zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti" "§580 odst.1 ObčZ: Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje. odst.2 ObčZ: Neplatné je právní jednání, pokudmá být podle něho plněno něco nemožného."
Autoři článku: Valerie.Lukas (Valerie Lukášová)