Firma

Z Iurium Wiki

Verze z 29. 10. 2016, 18:39, kterou vytvořil Gealfow (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Obchodní firma je pojmový znak podnikatele, je totiž '''jeho označením'''. Obchodní firma je totiž jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do Ob…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Obchodní firma je pojmový znak podnikatele, je totiž jeho označením. Obchodní firma je totiž jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku (a podnikatel musí pod tímto jménem jednat).

V obecné mluvě se firmou často rozumí obchodní společnost. To je ovšem vzhledem k právnímu pojetí nepřesné, protože v právní terminologie je firma pouze jméno a označení. Pokud tedy chceme mluvit o nějaké entitě, používáme označení společnost či obchodní společnost.

Firma je věc nehmotná. Je součástí obchodního závodu (majetek podnikatele). Firmu lze samostatně převést (dříve platil zákaz). Z povahy věci se to netýká firmy člověka, která je tvořena jménem a příjmením.

Firemní právo má určité zásady:

  • zásada firemní povinnost - podnikatel zapsaný do obchodního rejstříku, nezáleží na tom, zda si přeje mít či nikoli
  • zásada firemní přísnosti - pro všechny kategorie podnikatelů, na které se vztahuje firemní povinnost, jsou stanovena přesná a poměrně podrobná pravidla pro tvorbu obchodní firem
  • zákaz zaměnitelnosti - zaměnitelnost je, pokud jiný podnikatel subjektivně, ale na základě objektivních dat vnímá firmu někoho jiného jako zaměnitelnou se svojí firmou. Firmy musejí být dostatečně odlišitelné. Jde o zaměnitelnost slovního vyjádření, ne o grafické či jiné vyjádření (to spadá pod ochranu před nekalou soutěží nebo do práva duševního vlastnictví). Zaměnitelnost se zkoumá v rámci relevantního trhu.
  • zákaz klamavosti - firma nemusí být pravdivá (jsou připuštěny různé fantazijní nebo abstraktní firmy) - není tedy nutné, aby firma vypovídala o reálné náplni činnosti podnikatele. Firma ale nesmí u veřejnosti vyvolávat asociace, které nejsou korektní

Firmou člověka je zpravidla jeho jméno a příjmení. Možné je doplnění různých dodatků či doplňků ke jménu (např. "Jan Krkovička, řezník"), ale i zápis celého odlišného jména (např. pseudonym), musí však být zřejmé, že nejde o právnickou osobu. Změní-li jméno, může ve firmě používat i nadále své dřívější jméno, změnu však uveřejní.

Firma se u právnické osoby skládá z kmene a dodatku. U kmene platí princip volné tvorby (fantazijní, abstraktní), dodatek je obligatorně stanoven zákonem (a.s., s.r.o. , ...). Pro užití jména člověka ve firmě právnické osoby platí objektivní podmínka, kterou je existence zvláštního vztahu mezi člověkem a právnickou osobou (např. společník, zakladatel, člen orgánu), a subjektivní podmínka, kterou je souhlas příslušné osoby.

V případě koncernového propojení firem (ale platí to i pro ovládání a ovlivnění) mohou obchodní firmy obsahovat shodné prvky, ale veřejnost musí být stále schopna rozlišit jednotlivé subjekty (např. prostřednictvím dodatků).

Obchodní firmu je možné chránit. Je možné uplatnit nárok zdržovací, nárok odstraňovací, požadovat náhradu škody i nemajetkové újmy, vydání bezdůvodného obohacení.

Obchodní firmu je možné převádět. Nabyvatel má právo firmu předchůdce používat, pokud k tomu má souhlas (ten může být dán v jakékoli podobě). Souhlas je možné odvolat - je nutný závažný důvod, např. změna převažující povahy podnikání). Nabyvatel firmy musí zabezpečit užití firmy s údajem o jeho právním nástupnictví (dodatek či doplněk v kmenu, aby nedocházelo ke klamavosti a zaměnitelnosti).

Autoři článku: Gealfow (Mgr. Bc. John A. Gealfow)