Fikce doručení (správní právo)

Z Iurium Wiki

Verze z 30. 6. 2024, 16:52, kterou vytvořil JF (diskuse | příspěvky) (Určení počátku úložní doby)

Fikce doručení je technicko-právní nástroj, podle kterého se za určitých podmínek považuje písemnost za de iure doručenou, ačkoli de facto k doručení písemnosti nedošlo. Písemnost se považuje za doručenou uplynutím lhůty 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena[1] (pokud si ji adresát do té doby nevyzvedne a nedojde tak k materiálnímu doručení).

Doručení fikcí do datové schránky

Písemnost dodaná do datové schránky je doručena okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí oprávněná osoba. Není podmínkou, aby došlo k otevření (a přečtení) písemnosti. Jestliže se oprávněná osoba nepřihlásí do datové schránky do 10 dnů od dodání písemnosti do datové schránky, je písemnost doručena fikcí desátý den od dodání písemnosti do datové schránky. Jestliže konec této (úložní) lhůty vychází na nepracovní den, posouvá se konec lhůty na nejbližší pracovní den.

Určení konce úložní doby

Po zavedení datových schránek systém automaticky považoval písemnost za doručenou posledním dnem lhůty 10 dnů od dodání písemnosti do datové schránky bez ohledu na to, zda tento den vychází na pracovní či nepracovní den. Na základě rozsudku pak došlo ke změně, kdy se termín doručení fikcí posouvá z nepracovního dne na nejbližší následující pracovní den:

Rozsudek NSS ze dne 26.05.2022 č. j. 4 Afs 264/2018 - 85[2]
Doručuje-li se do datové schránky dokument při správě daní, desetidenní časový interval podle § 17 odst. 4 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, je nutno počítat v souladu s pravidlem podle § 33 odst. 4 daňového řádu tak, že připadne-li poslední den tohoto intervalu na sobotu, neděli nebo svátek, je jeho posledním dnem nejblíže následující pracovní den.

Na základě tohoto rozsudku došlo od 01.01.2023 ke změně fungování datových schránek ohledně počítání okamžiku fikce doručení[3]:

Stávající praxe označuje jako doručené zprávy uplynutím lhůty 240 hodin (= 10 dnů v technickém smyslu slova) od dodání zprávy, bez ohledu na to, zda uplynutí této lhůty nastalo v pracovní den či nikoli, pokud se adresát zprávy do schránky sám nepřihlásil dříve. Nová úprava posune okamžik doručení na následující pracovní den a to dokonce tak, že zpráva bude označena za doručenou až po konci lhůty, tzn. v praxi začátkem dalšího dne. Toto nově upravené pravidlo je pro adresáty příznivější, protože právní účinky plynoucí z doručení datové zprávy nezačnou běžet v nepracovní dny.

Okolnosti znemožňující uplatnění fikce doručení

Jestliže správní orgán doručuje písemnost do špatného typu datové schránky (tedy např. do datové schránky podnikající fyzické osoby místo do datové schránky fyzické osoby), fikci doručení nelze uplatnit:

Usnesení NS ze dne 06.09.2016 č. j. 23 Cdo 1850/2015[4]
Naopak fikce doručení dle 17 odst. 4 zákona o elektronických úkonech nepřichází v případě doručování písemnosti do „nepříslušné“ datové schránky v úvahu. Adresátovi nemůže jít k tíži pochybení soudu, který nesprávně doručoval rozhodnutí do datové schránky zřízené adresátovi pro jeho činnost advokáta, jestliže v daném řízení před soudem nevystupoval jako advokát a do své datové schránky zřízené pro činnost advokáta se ani nepřihlásil, tedy neměl možnost se s písemností nijak seznámit.

Doručení fikcí poštou

Ve srovnání s doručováním do datové schránky je doručování poštou (slovy zákona "prostřednictvím provozovatele poštovních služeb"[5]) komplikovanější.

Neúspěšný pokus o doručení a uložení písemnosti

Jestliže poštovní doručovatel při pokusu o doručení písemnosti adresáta nezastihne, zanechá v poštovní schránce (či na jiném vhodném místě):

  • výzvu k vyzvednutí zásilky[6] obsahující informaci:
    • o lhůtě 10 dnů pro vyzvednutí
    • kdy a kde je možno písemnost vyzvednout
    • (typicky také informaci, zda bude zásilka po uplynutí úložní doby vhozena do schránky a nebo vrácena zpět odesílateli)
  • poučení [7] obsahující:
    • poučení o právních důsledcích
    • označení správního orgánu správního orgánu (odesílatele) a jeho adresu

Následně je písemnost uložena na poště, kdy má adresát 10 dnů na to, aby si písemnost vyzvedl. Po uplynutí této lhůty je následně písemnost (v závislotsi na požadavku odesílatele)

  • vrácena zpět odesílateli, nebo
  • následující pracovní den vhozena do poštovní schránky.

Pozn.: Vzhledem ke kvalitě služeb České pošty [8][9][10] se stává, že zákonem dané podmínky pro aplikaci fikce doručení často nenastávají.

Určení počátku úložní doby

Úložní doba počíná běžet okamžikem, kdy je možno písemnost vyzvednout[11].

Určení konce úložní doby

Okolnosti znemožňující uplatnění fikce doručení

Zdroje

  • Fajkus, J. Fikce doručení dle správního řádu, seminární práce do předmětu MP222K Akademické psaní. Brno. 2023

Reference

Autoři článku: JF