Svěřenecký fond pro Afriku
Svěřenecký fond pro Afriku je mechanismus, který funguje v rámci finančního nařízení EU a uplatňuje se v oblasti rozvojové spolupráce s cílem finančně pomoci zemím Afriky, ze kterých vedou největší migrační cesty do Evropy.
Jedná se zejména o státy na severu Afriky (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye a Egypt), dále státy Afrického rohu (Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Keňa, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Tanzanie a Uganda), region Sahelu a oblast Čadského jezera (Burkina Faso, Kamerun, Čad, Gambie, Mali, Mauritánie, Niger, Nigérie a Senegal).
Cílem tohoto fondu je dosáhnutí, či přiblížení se stability v těchto státech, zejména podpora právního státu a vytvoření vzdělávacích možností pro obyvatele. Dále přispět k lepšímu řízení migrace, boj proti násilnému extrémismu, boj proti znečištění životního prostředí, snížení kriminality a převaděčství.
Původ prostředků:
Evropská komise vyčlenila z různých finančních zdrojů 1,8 miliardy eur (převážná část pochází z Evropského rozvojového fondu (ERF), očekáván je též příspěvek členských států a jejich celková participace na řešení problémů spojených s uprchlickou krizí.
Aktuální problémy:
Problémem se aktuálně jeví samotné financování tohoto fondu, ve svěřeneckém fondu pro Afriku by mělo být 3,1 miliardy eur, ovšem členské státy prozatím poskytly pouze 175 miliónů, což nestačí a funkce, kterou fond měl mít, se míjí účinkem a nepřispívá k lepšímu řízení migrace.
Zdroje: