Odpovědnost za obsah webových stránek: Porovnání verzí

Z Iurium Wiki
(Založena nová stránka s textem „Zcela první verdikt v souvislosti s urážkami a rasismem v internetové diskuzi padl loni v lednu. Trest si od vrchního soudu v Praze odnesl provozovate…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 11. 7. 2016, 08:37

Zcela první verdikt v souvislosti s urážkami a rasismem v internetové diskuzi padl loni v lednu. Trest si od vrchního soudu v Praze odnesl provozovatel serveru ParlamentníListy.cz, a to rovnou 150 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy za rasistické komentáře pod svými články. Server navíc hanlivé urážky nesmazal po dobu tří let, ačkoli na hanlivé a rasistické urážky pod textem byl upozorňován. Diskuze prý totiž naplňují skutkovou podstatu podněcování k rasové nenávisti a hanobení rasy.

Také vydavatelství MAFRA loni neuspělo u Městského soudu v Praze s napadením pokuty od Úřadu pro ochranu osobních údajů za citlivé informace, které pod článek napsal anonym. V prosinci roku 2011 vyšel článek o znásilněné holčičce. V diskuzi pod ním neznámý debatér připsal informace o matce dívky, čímž podle úřadu šířil informace, na jejichž základě se nezletilá oběť násilníka dala identifikovat.

Za to dostal provozovatel webu od úřadu pokutu ve výši 35 tisíc korun, kterou nakonec potvrdil i soud s tím, že zpravodajský server nese za obsah diskuzí plnou odpovědnost, ačkoli příspěvky vkládají čtenáři. „Je totiž patrné, že jednotliví přispěvatelé své komentáře na server dávají právě proto, aby se jejich příspěvky dostaly k široké veřejnosti a staly se tak veřejně přístupnými, což jim (provozovatel) umožňuje,“ uvedl v odůvodnění rozsudku pražský Městský soud.

Autoři článku: Gealfow (Mgr. Bc. John A. Gealfow)