Partnerství: Porovnání verzí
m (Klaras přesunul stránku Partnerství na Iurium Wiki:Partnerství) |
m (Klaras přesunul stránku Iurium Wiki:Partnerství na Partnerství s výměnou přesměrování) |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 9. 10. 2024, 08:15
Obsah
Partnerství
Partnerství je nově upravený institut obsažený v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, který dává možnost stejnopohlavním párům uzavřít svazek, ze kterého jim plynou práva a povinnosti. Právní úprava partnerství je účinná od 1.1.2025.[1]
Poptávka po změně
Společně s globalizací a vyvíjející se dobou, která se posouvá neustále kupředu je předpokládáno, že právní úprava bude vývoj doby reflektovat. Doba, kdy homosexuálové čelili hrůzným koncům, kdy v období Třetí říše byli přesouváni do koncentračních táborů a s jejich životy bylo kvůli jejich orientaci nakládáno odlišně , je již ve většině států pryč. Dnešní právní systém, především ten unijní, který je České republice více než blízký, dbá na rovnost lidí, a to právě bez ohledu na jejich rasu, orientaci a jiné. V otázkách ochrany života, práva na život a na soukromí má právní systém co se týče homosexuálně orientovaných osob jasno, zde rozdíly nejsou. Ovšem, kde rozdíly ještě nalézáme, tak je právě v otázce svazků mezi lidmi. Dle §655 OZ je v případě může a ženy trvalým svazkem právě manželství. V případě homosexuálních párů se práva vyvíjela postupně a od začátku nového roku dělá právní úprava svazků stejnopohlavních párů opět krok vpřed.
Zákon o registrovaném partnerství a jeho osud (zákon č. 115/2006 Sb.)
Doposud svazky stejnopohlavních párů byli upraveny v zákoně č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Takovýto svazek je v tomto zákoně nazýván jako registrované partnerství a byl doposud jediným možným svazkem, který mohly stejnopohlavní páry uzavřít. Registrovaní partneři mají ale omezená práva, zákon jim nepřipouští například osvojení, registrovaní partneři nemají v případě smrti druhého registrovaného partnera nárok na pozůstalostní důchod, nevzniká jim společné jmění a další.
Zákon č. 123/2024 Sb. Promítá novou právní úpravu i do zákona o registrovaném partnerství a to tak, že od 1.1.2025 se ruší celá hlava II tohoto zákona, která v tuto chvíli upravuje vznik registrovaného partnerství. Výsledkem tedy bude to, že dosud uzavřená partnerství budou stále platná, zákon jako takový zůstává účinný, nicméně již nebude možné do registrovaného partnerství vstoupit, tedy jej uzavřít. Nově totiž budou moci stejnopohlavní páry uzavřít právě partnerství.
Změny, které přináší zákon č. 123/2024 Sb. v otázce nového institutu partnerství
Jednou z nejvýraznějších změn, které přináší zákon č. 123/2024 Sb. je právě úprava svazku stejnopohlavních párů, která bude účinná od 1.1.2025. Tímto zákonem se mimo jiné mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Přímo v občanském zákoníku se nová právní úprava projeví výrazně v §655, kde bude nově přidán odst. 2, který zní ,,Partnerství je trvalý svazek dvou lidí stejného pohlaví, který se uzavírá stejným způsobem jako manželství. Nestanoví-li zákon nebo jiný právní předpis jinak, vztahují se na partnerství a práva a povinnosti partnerů ustanovení o manželství, právech a povinnostech manželů, vdovách a vdovcích obdobně.“.
Nově tedy stejnopohlavní páry budou moc uzavírat partnerství, a ne registrované partnerství, které má širší práva než právní úprava registrovaného partnerství pro stejnopohlavní páry.
Osvojení
Mezi významné změny patří možnost osvojení si dítěte partnera, praxi to znamená to, že jeden z partnerů bude mít stejná práva a povinnosti k dítěti partnera druhého. Oba partneři tedy mohou dítě vyzvedávat ze školy, školky, podepisovat mu omluvenky, jednat jako jeho zákonný zástupce nebo znát zdravotní stav dítěte. Zde je nutno připomenout, že registrovaní partneři tato práva neměli a pro úkony se museli zmocňovat pomocí plných mocí. V občanském zákoníku se změny v osvojení v §800 odst. 1 projeví přidáním věty ,,nebo se osvojitelem může stát také partner, je-li rodičem dítěte druhý z partnerů“.
Pokud tedy dítě není ani jednoho z partnerů, tak si jej partneři osvojit nemohou, toto právo zůstává pouze párům v manželství.
Důchody
S osvojením přichází i právo osvojeného dítěte na sirotčí důchod v i případě smrti rodiče, který jej osvojil. V případě smrti jednoho z partnerů bude mít druhý partner nárok na pozůstalostní důchod, což je opět výsledek posilnění práv stejnopohlavních párů oproti právním úpravám předešlým.
Majetek
V otázce majetkové přichází nově společné jmění, které vznikne automaticky při uzavření partnerství, pokud nedojde ke smluvnímu upravení společného jmění přímo partnery. Význam to bude mít například u dědění, kdy na partnera připadne větší podíl než na registrovaného partnera a dítě, které si druhý partner osvojil bude moci dědit po obou rodičích.
Uzavření partnerství
Dle občanského zákoníku se partnerství uzavírá stejným způsobem jako manželství, snoubenci tedy projeví svoji svobodnou vůli do svazku vstoupit před orgánem veřejné moci a za přítomnosti dvou svědků. Tato forma se označuje jako občanská forma uzavření partnerství, další možnou formou je církevní forma uzavření partnerství. U církevní formy projevují snoubenci svoji vůli před orgánem církve, zda tato forma bude možná u všech církví, které jsou registrované ve smyslu zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů , je otázkou. Své stanovisko k této problematice vydala například Starokatolická církev, která chce od 1.1.2025 umožnit stejnopohlavním párům uzavření partnerství formou církevního obřadu.