Listina základních práv a svobod: Porovnání verzí

Z Iurium Wiki
Řádek 1: Řádek 1:
Listina základních práv a svobod je ve smyslu čl. 3 a čl. 112 odst. 1 Ústavy součástí ústavního pořádku České republiky.
+
== Listina základních práv a svobod ==
 +
 
 +
Listina základních práv a svobod vznikla v roce 1991, jako ústavní zákon č.2/1993 Sb. ve znění Ústavního zákona č. 162/1998 Sb.
 +
 
 +
Listina základních práv a svobod je, vedle Ústavy ČR, a dalších ústavních zákonů součástí ústavního pořádku České republiky (usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb.).
  
 
== Historie ==
 
== Historie ==
Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky přijalo na svém společném zasedání dne 9. ledna 1991 ústavní zákon č. 23/1991 Sb., kterým se uvozuje LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD.<ref>[http://www.psp.cz/eknih/1990fs/slsn/stenprot/011schuz/s011001.htm Stenoprotokoly projednávání ústavního zákona - Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna]</ref> Při rozdělování federace poté Česká národní rada přijala dne 15. prosince 1992 ústavní zákon č. 4/1993 Sb., o opatřeních souvisejících se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky. Tento ústavní zákon s ohledem na skutečnost, že nebylo v té době zcela zřejmé, že se podaří přijmout novou Ústavu samostatného českého státu, obsahoval recepční normu obsaženou v čl. 1 odst. 1 tohoto ústavního zákona, která zní: "''Ústavní zákony, zákony a ostatní právní předpisy České a Slovenské Federativní Republiky platné v den zániku České a Slovenské Federativní Republiky  na území České republiky zůstávají nadále v platnosti. Nelze však  použít  ustanovení  podmíněná  toliko existencí České a Slovenské Federativní Republiky a příslušností České republiky k ní.''" Na toto ustanovení následně s ohledem na výše uvedené ustanovení obsahovalo ustanovení čl. 112 odst. 3 Ústavy "''Ostatní ústavní zákony platné na území České republiky ke dni účinnosti této Ústavy mají sílu zákona.''"
+
 
 +
Listina byla přijata ještě za dob federálního Československa, Federálním shromážděním České a Slovenské Federativní Republiky a byla původně nesena ústavním zákonem č. 23/1991 Sb., jenž Listině zajišťoval nadústavní charakter <ref>[http://www.psp.cz/eknih/1990fs/slsn/stenprot/011schuz/s011001.htm Stenoprotokoly projednávání ústavního zákona - Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna]</ref> . Při přechodu z federálního do právního řádu České Republiky byla Listina, od tohoto ústavního zákona, oddělena a nově vyhlášena formou zvláštního usnesení Předsednictva České Národní Rady č. 2/1993 Sb.<sup>1</sup>
 +
Listina, byla svým vznikem, v roce 1991, spojena se vstupem České republiky do Rady Evropy, což znamenalo zahraničněpolitickou deklaraci v tom smyslu, že nové demokratické Československo bude respektovat principy rovnost lidí, základní lidská práva, politickou soutěžní demokracii, a zejména též vymahatelnost práva soudní (čl.6 Úmluvy). <sup>2</sup>
 +
 
 +
Exkurz: práva a svobody podle Úmluvy (s přiměřeným užitím struktury Listiny)<sup>3</sup>
 +
A)Práva osobní (základní):
 +
1. Právo na život (čl.2), včetně:
 +
a) zákazu mučení, nelidského a ponižujícího zacházení nebo trestu (čl.3) a trestu smrti (DP 6),
 +
b) zákazu otroctví, nevolnictví a nucených prací (čl.4),
 +
c) práva na svobodu a osobní bezpečnost (čl.5),
 +
d) zákazu uvěznění pro dluh (čl. 1 DP 4).
 +
2. Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání (čl.9).
 +
3. Právo na respektování rodinného a soukromého života (právo na soukromí), obydlí, korespondence dopravovaných zpráv (čl. 8) včetně:
 +
a) práva muže a ženy uzavřít manželství a zabezpečit rodinu,
 +
b) rovnost manželů mezi sebou a vztahu k jejich dětem (čl. 5 DP 7).
 +
4. Svoboda pohybu, svoboda zvolit si místo pobytu a svoboda opustit vlastní zemi (čl. 2 DP č.4), včetně:
 +
a) zákazu vyhoštění státního příslušníka z území státu, jehož je státním příslušníkem (čl.3 DP 4),
 +
b) zákazu kolektivního vyhoštění cizinců (čl. 4 DP 4),
 +
c) zákazu vyhoštění cizince usídleného na území státu s výjimkou vyhoštění na základě rozhodnutí příslušného orgánu (čl. 1 DP 1).
 +
B) Práva politická
 +
1. Svoboda projevu (čl. 10).
 +
2. Svoboda shromažďovací (čl. 11).
 +
3. Svoboda sdružovací (čl. 11).
 +
4. Právo na svobodné volby s tajným hlasováním (čl. 3 DP 1).
 +
C) Práva kulturní
 +
1. Právo na vzdělání (čl. 2 DP 1).
 +
D) Procesněprávní garance vymahatelnosti práv a svobod
 +
1. Právo na účinný právní prostředek nápravy (čl. 13).
 +
2. Právo na spravedlivé řízení (čl.6).
 +
3. Zákaz diskriminace (čl.14).
 +
4. Právo na odškodnění v případě justičního omylu (čl. 5 odst. 5).  
 +
 
  
 
== Obsah ==
 
== Obsah ==
 +
 +
Listina se skládá ze 44 článků členěných do šesti hlav:
 +
 
=== Hlava první: Obecná ustanovení ===
 
=== Hlava první: Obecná ustanovení ===
 
=== Hlava druhá: Lidská práva a základní svobody ===
 
=== Hlava druhá: Lidská práva a základní svobody ===

Verze z 4. 3. 2017, 07:44

Listina základních práv a svobod

Listina základních práv a svobod vznikla v roce 1991, jako ústavní zákon č.2/1993 Sb. ve znění Ústavního zákona č. 162/1998 Sb.

Listina základních práv a svobod je, vedle Ústavy ČR, a dalších ústavních zákonů součástí ústavního pořádku České republiky (usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb.).

Historie

Listina byla přijata ještě za dob federálního Československa, Federálním shromážděním České a Slovenské Federativní Republiky a byla původně nesena ústavním zákonem č. 23/1991 Sb., jenž Listině zajišťoval nadústavní charakter [1] . Při přechodu z federálního do právního řádu České Republiky byla Listina, od tohoto ústavního zákona, oddělena a nově vyhlášena formou zvláštního usnesení Předsednictva České Národní Rady č. 2/1993 Sb.1 Listina, byla svým vznikem, v roce 1991, spojena se vstupem České republiky do Rady Evropy, což znamenalo zahraničněpolitickou deklaraci v tom smyslu, že nové demokratické Československo bude respektovat principy rovnost lidí, základní lidská práva, politickou soutěžní demokracii, a zejména též vymahatelnost práva soudní (čl.6 Úmluvy). 2

Exkurz: práva a svobody podle Úmluvy (s přiměřeným užitím struktury Listiny)3 A)Práva osobní (základní): 1. Právo na život (čl.2), včetně: a) zákazu mučení, nelidského a ponižujícího zacházení nebo trestu (čl.3) a trestu smrti (DP 6), b) zákazu otroctví, nevolnictví a nucených prací (čl.4), c) práva na svobodu a osobní bezpečnost (čl.5), d) zákazu uvěznění pro dluh (čl. 1 DP 4). 2. Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání (čl.9). 3. Právo na respektování rodinného a soukromého života (právo na soukromí), obydlí, korespondence dopravovaných zpráv (čl. 8) včetně: a) práva muže a ženy uzavřít manželství a zabezpečit rodinu, b) rovnost manželů mezi sebou a vztahu k jejich dětem (čl. 5 DP 7). 4. Svoboda pohybu, svoboda zvolit si místo pobytu a svoboda opustit vlastní zemi (čl. 2 DP č.4), včetně: a) zákazu vyhoštění státního příslušníka z území státu, jehož je státním příslušníkem (čl.3 DP 4), b) zákazu kolektivního vyhoštění cizinců (čl. 4 DP 4), c) zákazu vyhoštění cizince usídleného na území státu s výjimkou vyhoštění na základě rozhodnutí příslušného orgánu (čl. 1 DP 1). B) Práva politická 1. Svoboda projevu (čl. 10). 2. Svoboda shromažďovací (čl. 11). 3. Svoboda sdružovací (čl. 11). 4. Právo na svobodné volby s tajným hlasováním (čl. 3 DP 1). C) Práva kulturní 1. Právo na vzdělání (čl. 2 DP 1). D) Procesněprávní garance vymahatelnosti práv a svobod 1. Právo na účinný právní prostředek nápravy (čl. 13). 2. Právo na spravedlivé řízení (čl.6). 3. Zákaz diskriminace (čl.14). 4. Právo na odškodnění v případě justičního omylu (čl. 5 odst. 5).


Obsah

Listina se skládá ze 44 článků členěných do šesti hlav:

Hlava první: Obecná ustanovení

Hlava druhá: Lidská práva a základní svobody

Oddíl první:Základní lidská práva a svobody

Oddíl druhý: Politická práva

Hlava třetí: Práva národnostních a etnických menšin

Hlava čtvrtá: Hospodářská, sociální a kulturní práva

Hlava pátá: Právo na soudní a jinou právní ochranu

Hlava šestá: Ustanovení společná

Autoři článku: Veronika, Mkozak